Instytut Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska

Dyrektor instytutu:

prof. dr hab. inż. Cezary Kabała

O instytucie:

Instytut Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska wywodzi się z Katedry Gleboznawstwa, utworzonej w 1946 roku na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Początkowo mieściła się ona przy ul. Norwida 25, w Gmachu Głównym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, wydzielonej w 1951 roku z Uniwersytetu i Politechniki. Organizatorem Katedry i jej pierwszym kierownikiem w latach 1946-1960 był prof. Jan Tomaszewski - wybitny gleboznawca, który przybył do Wrocławia z Lublina. Pod Jego kierunkiem przeprowadzono szeroko zakrojone prace kartograficzno-gleboznawcze dokumentujące właściwości i rozmieszczenie gleb Dolnego Śląska. Do pierwszych współpracowników prof. Tomaszewskiego należeli Jan Rokicki, Stanisław Kowaliński i Antonina Kurnatowska.