Ogłoszenia

Nowe studia podyplomowe w Katedrze Ogrodnictwa MYKO-Med Mykoterapia, uprawa i przetwarzanie grzybów jadalnych i leczniczych

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowych studiów podyplomowych.

Studia podyplomowe

MYKO-Med Mykoterapia, uprawa
i przetwarzanie grzybów jadalnych i leczniczych
  

REKRUTACJA: Internetowa rejestracja kandydatów

  1. Nazwa studiów: MYKO-Med Mykoterapia, uprawa i przetwarzanie grzybów jadalnych i leczniczych
  2. Opis studiów: pierwsze w Polsce studia podyplomowe łączące zagadnienia dotyczące uprawy i przetwarzania grzybów oraz mykoterapii. Lecznicze właściwości grzybów znane są od tysięcy lat, jednak dopiero obecnie są w Europie odkrywane na nowo. Suplementy z grzybów są coraz szerzej dostępne, mimo że grzyby lecznicze stosowano od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej. Uczestnicy poznają technologie upraw różnych gatunków grzybów, możliwości ich przetwarzania na cele spożywcze i lecznicze oraz sposoby stosowania w odniesieniu zarówno do profilaktyki jak i w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Wśród wykładowców będą także dietetycy i naturopaci, wykorzystujący grzyby lecznicze w praktyce zawodowej.
  3. Koszt za całość – 7000 zł
  4. Czas trwania – 2 semestry.
  5. Forma zajęć – weekendowe zjazdy, 1x lub 2x w miesiącu
  6. Od kiedy do kiedy trwają zajęcia: marzec 2024 – luty 2025.
  7. Dla kogo są studia: dla osób zajmujących się zarówno ogrodnictwem, jak i zielarstwem czy rolnictwem, dla grzyboznawców i klasyfikatorów grzybów oraz restauratorów i osób związanych z branżą restauracyjną, dla pasjonatów zdrowia, dla praktyków i adeptów.
  8. Zakres, tematyka:

    Studia podyplomowe przybliżą słuchaczom nie w pełni jeszcze zbadane Królestwo Grzybów (Fungi). Umożliwią zdobycie wiedzy z zakresu biologii i uprawy grzybów jadalnych i leczniczych oraz sposobów ich przetwarzania i stosowania w mykoterapii. Przybliżą gatunki grzybów jadalnych i leczniczych dopuszczonych do obrotu oraz technologie produkcji gatunków przydatnych do uprawy na bezpośrednie spożycie oraz na cele farmaceutyczne. Umożliwią ocenę wpływu czynników klimatycznych na wzrost i rozwój grzybów oraz przedstawią specyficzne wymagania grzybów w uprawie. Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi zastosowaniami grzybów w przetwórstwie spożywczym oraz mykoterapii. Studia przybliżą także możliwości produkcji lub uprawy amatorskiej, by we własnym zakresie móc wytwarzać owocniki grzybów saprotrofowych jeszcze niedostępnych w sprzedaży oraz bezpiecznego namnażania grzybni. Zapoznają także z zasadami marketingowo-prawnymi wykorzystania grzybów w celach spożywczych i farmaceutycznych.

    W trakcie studiów słuchacze dowiedzą się jak zagospodarować posiadaną infrastrukturę bądź zaprojektować nową do uprawy grzybów lub ich przetwarzania. Poznają podstawy prawne dotyczące produkcji suplementów diety z produktów naturalnych, tj. grzyby oraz dietetyczne podstawy ich stosowania. Umożliwią w poprawny sposób dobieranie gatunków wykorzystywanych do celów mykoterapeutycznych, w zapobieganiu powstawania oraz wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych. Zwiększą świadomość związaną z funkcjami i wartością grzybów jadalnych
    i leczniczych oraz produktów z nich wytwarzanych.

  9. Studia realizowane będą w oparciu o wymienione bloki tematyczne, dotyczące wszechstronnego wykorzystania grzybów.
  • Technologia uprawy grzybów jadalnych i leczniczych (uprawa towarowa jak i amatorska, z uwzględnieniem różnych możliwości)
  • Właściwości lecznicze i terapeutyczne wykorzystanie grzybów (związki chemiczne o charakterze leczniczym, izolowane substancje, ekstrakty)
  • Przetwórstwo grzybów (zarówno na cele spożywcze i farmaceutyczne, w postaci ekstraktów lub suszu)
  • Podstawy grzyboznawstwa (biologia grzybów, podstawy prawne dotyczące obrotu grzybami, grzyby chronione, zatrucia grzybami, BHP pozyskiwania grzybów)
  • Zagrożenia w uprawie grzybów (choroby i szkodniki w uprawach)
  • Podstawy prawno-marketingowe (przepisy prawne dotyczące produkcji suplementów, marketing
  1. Podstawa zaliczenia – egzamin
  2. Po studiach – kierunek przygotowuje zarówno do uprawy grzybów na małą i średnią skalę, jak i poszerzenia działalności przetwórczej oraz wykorzystania wiedzy w praktyce fitoterapeutycznej i mykoterapii.
  3. Kierownik studiów – dr inż. Cecylia Uklańska-Pusz, zajmuje się tematyką uprawy grzybów jadalnych i leczniczych od kilkunastu lat, prowadząc zarówno zajęcia dla studentów, jak
    i szkoląc różne grupy odbiorców. Podwaliny wiedzy uzyskała szkoląc się u prof. Marka Siwulskiego oraz Krzysztofa Sobieralskiego na UP w Poznaniu.
  4. Ile sumarycznie godzin zajęć jest w czasie studiów: 210h , w tym 43% zajęć praktycznych
  5. Liczba absolwentów z lat ubiegłych – nowo powoływany kierunek
  6. Ile sumarycznie jest zjazdów w trakcie studiów – przewiduje się 13 zjazdów
  7. Studia w liczbach: wykładowcami są osoby związane z mykologią m.in. prof. Marta Wrzosek, prof. UPWr Artur Gryszkin, dr n.med. Adam Kwieciński, prof. Antoni Szumny oraz dietetycy i mykoterapeuci, a także praktycy – właściciele firm produkujących podłoża do uprawy grzybów oraz suplementy i wyciągi z grzybów.
  8. Kontakt – cecylia.uklanska-pusz@upwr.edu.pl; agnieszka.balbierz@upwr.edu.pl
    tel. 71 320 17 23

REKRUTACJA: Internetowa rejestracja kandydatów