Zaproszenie na wykład profesora z Chorwacji

Możliwości łagodzenia emisji gazów cieplarnianych w produkcji roślinnej w warunkach zróżnicowanej uprawy roli. Wykład wygłosi profesor Miro Stošić

We invite to the lecture:

GHG emission mitigation in crop production and possibilities with  different tillage systems

The lecture will be held by profesor Miro Stošić from Faculty of Agrobiotechnical sciences from Josip Juraj  Srossmayer University of Osijek from Croatia, Department for plant production and biotechnology.

The lecture will take place on 9th May 2024 (Thursday) at 14:30 in room 244 in CND,

pl. Grunwaldzki 24a, on the second floor.

Professor Miro Stošić main scentific researh areas include:

• soil tillage
  • reduced tillage systems
  • crop management
  • sustainable crop production
  • organic farming
  • agroforestry

Serdecznie zapraszamy na wykład:

Wykład wygłosi profesor Miro Stošić z Wydziału Nauk Agrobiotechnologicznych z Josip Juraj  Srossmayer University of Osijek w Chorwacji.

Wykład w języku angielskim odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 14.30 w sali 244 w CND,

pl. Grunwaldzki 24a na II piętrze.

Główne obszary badawcze profesora Miro Stošić:

• uprawa roli
  • uproszczone systemy uprawowe
  • produkcja roślinna
  • zrównoważona produkcja roślinna
  • rolnictwo ekologiczne
  • agroleśnictwo

W imieniu organizatorów/on behalf of the organizers:

dr hab. Magdalena Szymura, prof. Uczelni,

dr inż. Ewa Tendziagolska